Centre Cultural - Programació - Gala d’estrelles i solistes de Sant Petersburg

dansa

Dissabte

15/DES

20h

icona temps

120'

Preu:40€

Gala d’estrelles i solistes de Sant Petersburg

Primers ballarins i solistes dels teatres més importants de Sant Petersburg interpreten els fragments més espectaculars dels grans ballets. Els ballarins que participen tenen una destacada personalitat en el món de la dansa, molts d’ells formats a la famosa escola d’A.Vaganova, guardonats en múltiples concursos internacionals amb títols honorífics i aclamats pels crítics d’arreu del món. El programa d’aquesta gala és un ampli ventall del patrimoni de ballet clàssic dels segles XIX i XX.

 

Sant Petersburg, considerat el bressol del ballet rus, apropa al públic una constel·lació formada pels ballarins més destacats dels teatres més importants de la capital de la cultura russa. La gala està dedicada al 200è aniversari del naixement de Marius Petipa.

 

PRIMERA PART (durada 50 min)

Pas a dos de Sílfide

Música: Herman Lovenskjold

Coreografia: August Bournonville

Interpreten:

Anastasia Lukina, Teatre Mariinsky de Sant Petersburg

Ernest Latypov, Teatre Mikhailovski de Sant Petersburg

 

Pas a dos Carmen Suite

Música: Georges Bizet

Coreografia: Alberto Alonso

Interpreten:

Elena Kotsyubira, Sant Petersburg Festival Ballet

Boris Zhurilov, Teatre Mikhailovski de Sant Petersburg

 

Pas a dos d’El Trencanous

Música: Piort Taikovski

Coreografia: Vasily Vainonen

Interpreten:

Chinara Alizade, Teatre Bolxoi de Moscou / Ballet Nacional de Polònia

Vladimir Yaroshenko, Ballet Nacional de Polònia

 

Adagio d’El llac dels cignes

Música: Piotr Txaikovski

Coreografia: Lev Ivanov

Interpreten:

Elizaveta Barkalova, Ballet de Sant Petersburg de K. Tachkin

Sergei Kononenko, Teatre Mariinsky de Sant Petersburg

 

Pas a dos del segon acte d’El llac dels cignes

Música: Petr Tchaikovski

Coreografia: Marius Petipa

Interpreten:

Ekaterina Tchebikina, Teatre Mariinsky de Sant Petersburg

Petr Borchenko, Ballet Clàssic de Sant Petersburg

 

DESCANS

 

SEGONA PART (durada 50 min)

 

Pas a dos de Giselle

Música: Adolphe Adam

Coreografia: Jean Coralli, Jules Perrot, Marius Petipa

Interpreten:

Elena Kotsyubira, Sant Petersburg Festival Ballet

Boris Zhurilov, Teatre Mikhailovski de Sant Petersburg

 

Pas a dos d’El Corsario

Música: Ricardo Drigo

Coreografia: Marius Petipa

Interpreten:

Elizaveta Barkalova, Ballet de Sant Petersburg de K. Tachkin

Sergei Kononenko, Teatre Mariinsky de Sant Petersburg

 

Adagio de La Bayadera

Música: Ludwig Minkus

Coreografia: Marius Petipa

Interpreten:

Ekaterina Tchebikina, Teatre Mariinsky de Sant Petersburg

Petr Borchenko, Ballet Clàssic de Sant Petersburg

 

Duet del ballet de Tristany i Isolda

Música: Richard Wagner

Coreografia: Kritof Pastor

Interpreten:

Chinara Alizade, Teatre Bolxoi de Moscou / Ballet Nacional de Polònia

Vladimir Yaroshenko, Ballet Nacional de Polònia

 

Pas a dos de La Bella Dorment

Música: Piort Txaikovski

Coreografia: Marius Petipa

Interpreten:

Anastasia Lukina, Teatre Mariinsky de Sant Petersburg

Ernest Latypov, Teatre Mikhailovski de Sant Petersburg

 

Col·laboradors